Wykonujemy zabiegi w znieczuleniu miejscowym, krótkotrwałym dożylnym, przewodowym.
Kriochirurgii – metoda usuwania zmian skórnych, błon śluzowych, żylaków odbytu, nadżerek szyjki macicy, itp.
Małej chirurgii – usuwanie zmian skórnych, żylaków odbytu (hemoroidów) metodą Barrona (gumkowanie), “Esperal”
Ginekologii estetycznej – przy wykorzystaniu Lasera MonaLisa Touch – wykonujemy zabiegi w zakresie rewitalizacij laserowej pochwy, nietrzymanie moczu, rehabilitacja blizn po porodzie, plastyka warg sromowych. – Czytaj więcej …
Proktologii – Metoda Barrona
Technika małoinwazyjna: Skuteczna, bezoperacyjna, bezpieczna metoda leczenia żylaków odbytu. Zabieg ambulatoryjny. Bezoperacyjne usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona jest najczęściej stosowana małoinwazyjną technika leczenia hemoroidów. Metoda ta jest wykorzystywana w chirurgii od ponad czterdziestu lat. Polega ona na założeniu gumowych opasek na szyję guzka krwawniczego, co doprowadza do jego martwicy i oddzielenia się od podstawy tworzącego go żylnego ciała jamistego.
Wskazania: Metoda Barrona może być stosowana w żylakach odbytu I,II i wybranych przypadkach guzków III stopnia.
Wykonanie zabiegu: W trakcie zabiegu, wybrane guzeki krwawnicze zostają dokładnie ocenione w badaniu anoskopowym. Następnie, poprzez anoskop, wprowadza się ligator z gumkami. Guzek krwawniczy zostaje zassany do środka. Należy zwrócić uwagę, żeby podstawa ligarora została oparta nieznacznie powyżej linii grzebieniastej – około 5 mm. W tym położeniu ligaror znajduje się w obszarze pozbawionym zakończeń czuciowych i obejmuje w całości szyję usuwanego żylaka. Kolejna czynność polega na zsunięciu gumki zaciskającej szyje usuwanego guzka, powodując niedokrwienie jego obwodowej części. Do wykonania zabiegu używa się ligatora ssącego. Oddzielenie się niedokrwionego żylaka odbytu od jego podstawy następuje zwykle po okresie 5 do 15 dni od wykonania zabiegu. W trakcie jednego zabiegu możliwe jest założenie gumowych opasek na wszystkie żylaki odbytu. Jednakże w większości przypadków zabiegi wykonuje się oddzielnie, usuwając 2-3 guzki krwawnicze. Kolejne guzki są usuwane w odstępach 3 do 4 tygodni. Usuwanie kolejno tylko jednego guzka krwawniczego zmniejsza ryzyko powikłań związanych z występowaniem martwicy po założeniu ligatury.
Powikłania: Powikłania związane z metodą Barrona mogą obejmować bardzo silny ból w kanale odbytu, towarzyszący nieprawidłowemu założeniu gumek poniżej linii grzebieniastej lub pojawieniem się silnego skurczu zwieraczy odbytu w następstwie zabiegu. W przypadku wystąpienia silnego bólu po zabiegu, konieczne jest usuniecie założonych gumek poprzez ich przecięcie skalpelem wprowadzonym przez tubus anoskopu. W przypadku zsunięcia się gumowych ligatur z guzka krwawniczego może pojawić się nieznaczne krwawienie występujące zwykle pomiędzy drugim i czwartym dniem od zabiegu. Nieznaczne krwawienie z odbytu, pojawiające pomiędzy piątym i siódmym dniem od zabiegu, może być wywołane powstaniem owrzodzenia lub martwicą błony śluzowej niedokrwionej części żylaka. Krwawienie może również pojawić się w chwili oddzielania się guzka od jego podstawy – najczęściej po okresie 2 tygodni od zabiegu. Do innych powikłań metody Barrona zalicza się: Powstanie zakrzepu w niedokrwionej części żylaka, co może prowadzić do wystąpienia dość intensywnego bólu w obrębie wyczuwalnego w kanale odbytu twardego guzka, W miejscu założenia gumowej ligatury może dojść do rozwoju miejscowego stanu zapalnego lub ropnia; stały ból, gorączka i ewakuująca się ropna treść z odbytu mogą sygnalizować tego typu powikłanie.Odnotowano również pojedyncze zakażenia ogólnoustrojowe powstałe w ntępstwie leczenia żylaków odbytu metodą Barrona. Większość chorych leczonych ligaturą Barrona odczuwa po zabiegu wrażenie pełności w kanale odbytu do chwili odpadnięcia niedokrwionego guzka. Dyskomfort ten nie wymaga leczenia, z wyjątkiem zapobiegania występowaniu zaparć po zabiegu (wskazane stosowanie preparatu ISPAGUL). Ból związany z leczeniem hemoroidów metodą Barrona jest podawany przez około 8 procent chorych. Krwawienie występuje w 3 procentach przypadków. Tworzenie się zakrzepów w podwiązanej części żylaka dotyczy 1,5 procenta chorych. Poważne powikłania infekcyjne dotyczą 0,1 procenta chorych.
Skuteczność: Skuteczność metody Barrona w leczeniu guzków krwawniczych można ocenić na około 80-90 procent dla żylaków I,II i III stopnia. U niektórych chorych zabieg powinien być powtórzony. W przypadku nawrotu choroby należy zastosować leczenie operacyjne.
Przeciwwskazania: Podstawowym przeciwwskazaniem do leczenia żylaków odbytu metodą Barrona jest stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Zabieg może być wykonany po ustąpieniu stanu zapalnego. Do przeciwwskazań względnych zalicza się żylaki odbytu IV stopnia oraz przyjmowanie doustnych antykoagulantów.
Podsumowanie: Pomimo przedstawionych powyżej możliwych powikłań związanych z leczeniem guzków krwawniczych metodą Barrona, technika ta jest bezpieczna i powszechnie stosowana. Większości chorych (~90%) w następstwie zabiegu odczuwa jedynie nieznaczne poczucie pełności w kanale odbytu, nie zgłaszając istotnych powikłań.